piątek 5 marzec 2021

Karetka tu nie dojedzie!

  • wtorek, 01 wrzesień 2015 10:36

Wiele razy wszyscy mówili o jednej z ważniejszych dróg w Bytnicy, która jest właśnie remontowana. Zgłosili się do nas mieszkańcy, którzy są już bezsilni. Doga prowadząca do ich domów jest w tragicznym stanie. - W zimie żeby dojechać do teściów muszę używać szmat, bo koła boksują w miejscu lub zapadają się w tej brei – komentuje pan Janusz.

Droga śmierci

  • wtorek, 11 luty 2014 16:13

 

 

Remont trasy Bytnica-Krosno Odrzańskie to temat często poruszany. Znowu może być o niej głośno, ponieważ nie dalej jak kilkanaście dni temu, doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku na tej drodze.

Śmieciowe dylematy Bytnicy

  • wtorek, 29 styczeń 2013 22:05

Prześledziliśmy przygotowania do rewolucji śmieciowej gminy Dąbie. Teraz to samo robimy z Bytnicą. - Przed nami multum pracy - zakłada wójt Leszek Olgrzymek.

Centrum na pewno powstanie

  • wtorek, 20 marzec 2012 17:04

W piątek (09.03.) podpisane zostały dokumenty, związane z zakończonym przetargiem na realizację Gminnego Centrum Kultury w Bytnicy. Oferty złożyło pięciu chętnych, a ceny tych ofert były bardzo zbliżone.

Władze gminy, nauczone doświadczeniem z inwestycji kanalizacyjnej, której realizacja trwała stanowczo za długo postanowiły nie przyjmować najtańszej oferty, ponieważ znajdowały się w niej poważne błędy pod względem określenia ceny. Przypomnijmy, że w poniedziałek (16.01.) Leszek Olgrzymek, wójt gminy Bytnica podpisał umowę na dofinansowanie realizacji tej inwestycji.

Więcej w papierowym wydaniu "Gazety Tygodniowej" powiat krośnieński

Hit 2010 dla Bytnicy

  • wtorek, 12 kwiecień 2011 10:23

Gmina otrzymała "tytuł HIT 2010" w konkursie pn. "Gospodarczo-Samorządowy HIT Ziemi Lubuskiej".
Statuetka wraz z certyfikatem została wręczona wójtowi Leszkowi Olgrzymkowi przez dyrektora kapituły Konkursu HIT Romana Sawika podczas uroczystości otwarcia świetlicy wiejskiej w Dobrosułowie.
Powodem zgłoszenia Gminy do konkursu było  zwrócenie uwagi na stopień zintegrowania mieszkańców gminy w działaniach, które wspólnie podejmują na rzecz własnych miejscowości. - Główny cel jaki przyświeca  lokalnej społeczności w podejmowaniu takich inicjatyw to poprawa warunków życia na wsi ? mówią urzędnicy. Mieszkańcy gminy doszli do wniosku, że najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu jest zbieranie funduszy poprzez organizację festynów. - Dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców, dzisiaj możemy się pochwalić trzema festynami, które dzięki profesjonalnej organizacji, co rokrocznie doceniają tysiące gości osiągnęły rangę imprez regionalnych tj. Budachowski Festyn Ruskich Pierogów, Święto Pieczonego Ziemniaka w Dobrosułowie oraz Festiwal Kultury Łowieckiej - mówi L. Olgrzymek.
Pieniądze z unii
Pozyskiwane  dzięki festynom środki pozwoliły na przeprowadzenie wielu inwestycji w miejscowościach gminy Bytnica tj. remont kościoła w Budachowie za kwotę przekraczającą 250 tys. zł, przebudowa i remont świetlicy wiejskiej w Dobrosułowie, zakup ławek i latarni parkowych w Dobrosułowie, utworzenie i wyposażenie placów zabaw w Bytnicy, remont kościoła w Grabinie i Gryżynie, remont świetlicy  i utworzenie placu zabaw w Drzewicy.
(rj)

Świetlica otwarta

  • poniedziałek, 14 marzec 2011 11:47

Dzięki środkom pozyskanym z unii udało się wyremontować świetlicę w Dobrosułowie.
W uroczystości otwarcia obiektu wzięły udział lokalne oraz wojewódzkie władze samorządowe, przedstawiciele gminy oraz członkowie lokalnej grupy działania wsi Dobrosułów, którzy byli inicjatorami przeprowadzonej inwestycji.  Uroczystość rozpoczęła się od przecięcia wstęgi przez, wójta Gminy Leszka Olgrzymka. Więcej w aktualnym wydaniu "Tygodniowej".

Świetlica jak nowa

  • piątek, 18 luty 2011 11:12

Dobiega końca remont świetlicy wiejskiej w Dobrosułowie, który gmina rozpoczęła w październiku ubiegłego roku.
W ramach inwestycji wyremontowano starszą cześć świetlicy, w której znajduje się sala i scena. Położono nowy parkiet, wykonano izolację poziomą, odświeżono ściany, wymieniono stolarkę okienną oraz wyremontowano instalację elektryczną. Budynek świetlicy wiejskiej został docieplony. Wykonane zostało ogrodzenie terenu wokół świetlicy i położony nowy chodnik. Ponadto świetlica w Dobrosułowie zostanie wyposażona w nowe stoły i krzesła. 26. Lutego zaplanowano uroczyste otwarcie świetlicy, na które zostaną zaproszeni mieszkańcy gminy oraz powiatowe i wojewódzkie władze samorządowe.
Inwestycja była drugim etapem  remontu przeprowadzonego w 2006 roku, podczas którego wyremontowano zaplecze kuchenne i sanitarne. Remont został wykonany dzięki środkom pozyskanym  w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - LEADER. Ogólny koszt przeprowadzonej inwestycji wyniósł  około 400 tys. zł z czego 211 tys. zł to pozyskane środki unijne.

Bezrobocie w Bytnicy rośnie

  • wtorek, 01 luty 2011 15:28

W porównaniu do listopada 2010 roku liczba bezrobotnych w gminie Bytnica wzrosła o kolejne 42 osoby.
Obecnie jest 146 osób, które nie mają stałego zajęcia. Wśród nich są 93 kobiety. Między listopadem, a grudniem ubiegłego roku, dziesięcioro osób podjęło pracę, w tym sześć kobiet. W strukturze bezrobotnego społeczeństwa gminy przodują osoby długotrwale bezrobotne (51 osób). Niepokojąca jest kolejna pozycja, którą okupują mieszkańcy do 25. roku życia. 33 takie osoby nie podjęły pracy. Jeżeli rozchodzi się o ludzi powyżej 50. roku życia, to 28. z nich nie posiada stałego dochodu.
Z pracą jest ciężko
Bezrobotni są ci, którym nie chce się pracować. Ludzie, którzy mają trochę chęci, to znajdą sobie zajęcie - uważa Jan Knurek. - Najgożej jest zimą, bo faktycznie, wtedy pracy jest mniej - dodaje mężczyzna. Jedynym większym zakładem na terenie gminy Bytnica jest Tartak.
(ts)

Wójt chce zamknąć szkołę

  • środa, 19 styczeń 2011 11:41

W Bytnicy wraca sprawa zamknięcia jednej z gminnych placówek. Wójt Leszek Olgrzymek zapowiada likwidację szkoły podstawowej w Budachowie. Ale opór społeczny jest bardzo duży.
Gmina Bytnica, podobnie jak wiele innych samorządów, ma problem z oświatą. Co jakiś czas także tutaj powraca sprawa niżu demograficznego.
Oszczędności szuka wójt Olgrzymek. Już trzy lata temu wójt próbował robić podobne podchody pod oświatę. Ale wtedy jego pomysł przepadł z kretesem. Radni wsłuchali się w głos społeczny. Czy teraz będzie podobnie?
W gminie są dwa przedszkola, dwie podstawówki i gimnazjum. Według wyliczeń urzędu gminy, w oświacie jest obecnie 32,5 etatu. Do gimnazjum chodzi 90 uczniów. W podstawówkach jest ich więcej - 144. Ale tylko 63 dzieci chodzi do podstawówki w Budachowie. 81 uczy się w Bytnicy. Na oświatę gmina wydaje 3,1 mln zł. Z tego 1,6 mln pochodzi z dotacji z ministerstwa. Resztę dokłada gmina.
Mieszkańcy mają żal do wójta, że nie wspominał nic o oświatowych problemach w swojej kampanii wyborczej. Przecież kształtowanie budżetu rozpoczyna się dużo wcześniej niż 21 listopada. Wójt zdecydowanie odrzuca ten argument. Więcej w papierowym wydaniu "Gazety Tygodniowej"

Daniel Sawicki

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.