środa 2 grudzień 2020

Długo wyczekiwana droga

  • wtorek, 22 październik 2013 19:41

Mieszkańcy Szczawna doczekali się kompleksowego remontu drogi, o który ubiegali się już od dawna. Ten został zakończony pod koniec września.

Przeniosą plac zabaw w Pławiu

  • poniedziałek, 28 styczeń 2013 00:10

W gminie Dąbie szykują się kolejne drobne inwestycje w miejscowe place zabaw. Dotyczy to Pławia, Lubiatowa, Gronowa, Starego i Nowego Zagóru, Ciemnic oraz Dąbia.

Księgowa wyniosła 50 tys. z urzędu

  • czwartek, 15 listopad 2012 09:27

Była pracownica Referatu Finansów Urzędu Gminy Dąbie ukradła z magistratu 50 tys. zł! Przestępczy proceder trwał od 2008 roku. Sprawa wyszła na jaw podczas wewnętrznej kontroli. Dodatkowej pikanterii sprawie dodaje fakt, że kobieta piastuje obecnie ważne stanowisko w zielonogórskim Urzędzie Marszałkowskim.

W Starym Zagórze zrobili drogę

  • sobota, 03 listopad 2012 11:10

Jeszcze do niedawna strasznie dziurawa podsypywana grysem, żeby ukryć dziury, dzisiaj ładna, równa droga. Inwestycja w Starym Zagórze dobiegła końca. Urząd Gminy przeznaczył na to zadanie blisko 40 tys. zł. - Teraz jest zdecydowanie lepiej - podkreślają mieszkańcy.

Nauczyciele mieli swoje święto

  • poniedziałek, 31 październik 2011 16:34

14 października 2011 r. w świetlicy wiejskiej w Połupinie na zaproszenie wójta gminy Dąbie Krystyny Bryszewskiej swoje święto obchodzili pracownicy oświaty z terenu gminy.
Wśród świętujących nie zabrakło gościa specjalnego, którym był Ireneusz Marciniak, Przewodniczący Rady gminy. Na rozpoczęcie spotkania z nowoczesnym przedstawieniem traktującym oczywiście o edukacji, wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gronowie.
Więcej w papierowym wydaniu "Gazety Tygodniowej" - powiat krośnieński

Rozbudują świetlicę w Ciemnicach

  • wtorek, 26 lipiec 2011 08:23

Lada moment rozpocznie się remont świetlicy w Ciemnicach (gm. Dąbie).

Przetarg na rozbudowę obiektu został już rozstrzygnięty, a stosowna umowa podpisana. - W niedługim czasie najprawdopodobniej obiekt zostanie przekazany jako plac budowy - przekazała Krystyna Bryszewska, wójt gminy Dąbie. Świetlica w Ciemnicach po wykonaniu wszystkich prac zmieni się w dość istotnym stopniu. - Obiekt ten zostanie rozbudowany, wraz z zapleczem socjalnym, sanitarnym i kuchennym, dobudowany zostanie również garaż dla samochodu strażackiego i zaplecze socjalne dla strażaków - wymienia K. Bryszewska. Można więc śmiało stwierdzić, że w Ciemnicach powstanie pokaźny kompleks, który będzie spełniał nie tylko funkcję klasycznej świetlicy. Będzie to z pewnością kapitalnie wyposażone, idealne miejsce do organizowania różnego rodzaju imprez oraz obiekt, w którym stacjonować będzie mogła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Całkowity remont na pewno skończy się jeszcze w tym roku. - Prace modernizacyjne przy świetlicy w Ciemnicach powinny zakończyć się do końca listopada - potwierdza wójt. Pieniądze na realizację rozbudowy obiektu pochodziły będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z budżetu gminy Dąbie. - Łączny koszt inwestycji to kwota 353 tys. zł. 75 proc. kosztów kwalifikowanych pochodzić będzie z PROW-u, a reszta z gminy. Zresztą wszystkie inwestycje realizowane u nas są częściowo z pieniędzy pochodzących spoza budżetu - oznajmiła K. Bryszewska. Podobnie będzie z drugim etapem prac przy świetlicy w Dąbiu. Tę inwestycję również wesprze departament PROW.

Tomasz Strzemieczny

Znajdą dach nad głową

  • poniedziałek, 28 marzec 2011 11:55

Psy, koty oraz konie - te zwierzęta będą mogły trafić do schroniska, które ma powstać w Szczawnie.
Wszystko wskazuje na to, że w Szczawnie powstanie schronisko dla zwierząt. - Mówimy o terenie należącym niegdyś  Agencji Mienia Wojskowego.  Został on sprzedany fundacji "Pro Animale", która zajmuje się ochroną zwierząt - informuje Krystyna Bryszewska, wójt gminy Dąbie. W Szczawnie pojawili się już nawet przedstawiciele "Pro Animale", którzy tłumaczyli mieszkańcom, że chcieliby utworzyć schronisko dla psów, kotów oraz koni. Więcej w najnowszym wydaniu "Tygodniowej".

Szkoły po remontach

  • czwartek, 17 luty 2011 18:49

Gimnazjum w Dąbiu i Szkoła Podstawowa w Gronowie zostały gruntownie zmodernizowane. Termomodernizacja pochłonęła blisko 500 tysięcy złotych.
Gmina odzyska 80 proc. kwoty wydanej na gimnazjum. Będzie dzięki temu miała rezerwę. No co może ją wydać? - Na co tylko będziemy chcieli. Ustalimy to wspólnie z radnymi - mówi wójt Krystyna Bryszewska. - To pieniądze, które wpadły nam niespodziewanie, nawet nie ujęliśmy ich w budżecie. Po wykonaniu inwestycji złożyliśmy projekt do Lubuskiego regionalnego Programu Operacyjnego. Zaakceptowano wniosek.
Jak zapewnia K. Bryszewska. Teraz podobny zabieg czeka podstawówkę w Gronowie. Tam również remont został zakończony i ponownie przygotowano dokumentację do LRPO.
- Zobaczymy, może znowu się uda coś zdobyć - zapowiada wójt Dąbia.
W ramach prac wykonano pełne ocieplenie budynków oraz dachu. Wymieniono też stolarkę okienną, drzwi i wykonano nową elewację. Do tego zainstalowano nowe ogrzewanie. Z olejowego placówki przejdą na gazowe. Kiedy przeprowadzono ostatni taki remont?
- Nie mam pojęcia - odpowiada K. Bryszewska. - Na pewno nie za czasów mojej pracy w urzędzie. Wiem, że kiedyś przeprowadzano doraźne prace, ale nigdy tak poważnych.

Co radny utajni, urząd ujawni

  • poniedziałek, 31 styczeń 2011 14:11

- Nie dam nikomu projektu uchwały budżetowej, bo to dopiero projekt - powiedział nam szef rady gminy Dąbie Ireneusz Marciniak. - To blokowanie informacji - mówią zainteresowane osoby, które poinformowały nas o takich praktykach.
Zadzwoniła do nas mieszkanka gminy Dąbie (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), która z żalem stwierdziła, że w gminie nie udzielono jej informacji na temat uchwały budżetowej.
- Chciałam się dowiedzieć o pewnych sprawach, na temat projektu budżetu gminy, ale odesłano mnie z kwitkiem. Czy to zgodne z prawem? - pyta. Więcej w "Gazecie Tygodniowej".

(ds)

Zainwestują w pług

  • poniedziałek, 24 styczeń 2011 09:32

- Ten kto nam odśnieżał drogi powinien ponieść jakąś karę - żalą się mieszkańcy Gronowa. Jak twierdzą, w okresie obfitych opadów w ich wsi pług przejeżdża raz na tydzień.  I to jak dobrze pójdzie - mówią. Dlatego wójt Krystyna Bryszewska zamierza zakupić pług, aby problem nie powracał.
Gronów to wieś położona wzdłuż drogi krajowej Zielona Góra - Krosno. Za jej odśnieżanie odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. I trzeba przyznać, że wywiązuje się ze swego zadania dość dobrze. Droga z reguły jest czarna i nie sprawia kłopotów kierowcom.
Gorzej jest jednak z bocznymi wiejskimi drogami. Te należą do gminy Dąbie i ich utrzymanie pozostawia bardzo wiele do życzenia. Skręcając z drogi krajowej w głąb wsi mamy do czynienia z metrowymi hałdami zbitego śniegu. Widać wyraźnie, że nikt ich nie odśnieża, a zalegające warstwy leżą od kilku tygodni i bardzo urosły. - Dojazd z drogi gminnej czy powiatowej do posesji musimy sami sobie odśnieżać, a przecież to nie nasza rola - mówi Wacław Jeż. - Jest ślisko, niebezpiecznie i aż dziw, że nie doszło do żadnego wypadku - mówi.
Dochodzi do tego, że skręcając z głównej drogi w kierunku bloków przy ul. Leśnej, auta nie mieszczą się na jezdni. Jedno z nich musi wycofać się, aby zrobić miejsce drugiemu. Mieszkańcy sami porobili zatoczki w śniegu, tak, aby auta mogły się wymijać. Wykonali je, jak przyznają z uśmiechem, w tak zwanym "czynie społecznym".
Jak udało nam się dowiedzieć gmina Dąbie na odśnieżanie przeznacza rocznie około 30 tysięcy złotych. Odśnieżaniem zajmuje się firma B&F Trans z Dąbia.
W skutek obfitej zimy i częstych opadów w tym roku pieniądze gminie już się praktycznie skończyły. Dlatego wójt Krystyna Bryszewska zamierza zakupić pług i na własny koszt realizować zadanie. Czy się to uda? - Mnie nie interesuje kto będzie odgarniał śnieg - dodaje pan Wacław. - Chcę tylko, aby była możliwość przejazdu - mówi.
Daniel Sawicki

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.