niedziela 17 luty 2019

Homanit Krosno1170x70 optimize

Mieszkańcy Rzeczycy doczekali się wodociągu

  • wtorek, 11 październik 2011 21:12

Inwestycja, której całkowity koszt wyniósł prawie 250 tys. zł była dofinansowana kwotą ok. 150 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Długość wodociągowej sieci przesyłowej wynosi 2.615 m, a przyłącza do sieci wynoszą 1.106 m. Na długości wymienionej inwestycji znajdujące się 6 hydrantów. Wodociąg biegnący z Drzeniowa do Rzeczycy powstał w czasie 2 lat za sprawą wykonawcy, którym była firma "PPU Wima - Comp" z Osiecznicy.

Zabawa na rzecz kościoła

  • poniedziałek, 22 sierpień 2011 17:55

W Rybakach odbył się kolejny festyn. Rada Kościelna wraz z księdzem proboszczem - Piotrem Kępką oraz mieszkańcy Bytomca, Miłowa i Rybaków dołożyli wszelkich starań, aby impreza się udała.

Choć pogoda nie rozpieszczała, jednak dobre humory dopisywały wszystkim. Tego dnia wizytę w Rybakach (gm. Maszewo) złożyli poseł - Bogusław Wontor, starosta krośnieński - Jacek Hoffman oraz wójt gminy - Dariusz Jarociński. Na gości, którzy pofatygowali się na festyn czekało wiele atrakcji. W jego programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konkurencje sportowe, które dostarczyły dużo wrażeń i śmiechu. Dzieci i młodzież chętnie brała udział w grach i zabawach. Oblegany przez najmłodszych był też dmuchany zamek.

Zbierali na kościół
Warto nadmienić, że wszystkim udzieliła się atmosfera najważniejszej idei festynu, czyli zbiórka funduszy na remont zabytkowego kościoła w Rybakach. Do zrobienia jest jeszcze wiele m.in. okna, drzwi, elewacja oraz osuszenie i odwodnienie, tak więc każda złotówka się przyda. Festyn stworzył doskonałą okazję do zabawy. Wspólne spędzanie czasu i dobre samopoczucie to niesamowity relaks i odskocznia od codziennych spraw. Imprezę zakończono zabawą taneczną. O oprawę muzyczną zadbał tego dnia Jurek Dworak.

Zasłużył na odpoczynek

  • sobota, 23 lipiec 2011 12:30

44-letni prom, który kursował po Odrze w Połęcku został w środę (29.0.6) wyciągnięty na brzeg.

Zasłużony dla transportu wodnego i wysłużony technicznie prom w Połęcku, który został już przekazany na własność gminie "odpoczywa" w środku wsi. "Staruszka" wyciągnięto na brzeg przy pomocy ludzi i sprzętu V Kresowego Batalionu Saperów, 9 Rejonowych Warsztatów Technicznych, mieszkańców wsi, miejscowych strażaków oraz przy sprawnej koordynacji pracowników Urzędu Gminy. Prom został przesunięty z nabrzeża rzeki Odry do centrum wsi. Pokaźnych rozmiarów, bo ważący blisko 40 ton prom dalej będzie służył ludziom ? tym razem jako atrakcja turystyczna oraz scena przy imprezach plenerowych.

Mają swój przystanek

  • poniedziałek, 20 czerwiec 2011 08:00

Kibice Falubazu Zielona Góra wzięli przykład ze swoich kolegów z Gostchorza i pomalowali zaniedbany, miejscowy przystanek autobusowy w barwy swojej ukochanej drużyny. - Teraz będzie tutaj już czysto - mówią.

Podczas jednego ze spotkań Zdzisława Juszczak, sołtys Maszewa zapytała, czy ktoś zająłby się odnowieniem przystanku. - Zgłosili się prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, Dariusz Janicki oraz naczelnik Mariusz Sójka - przyznaje kobieta. - Przyszli do mnie i powiedzieli, że chcą pomalować przystanek, tylko potrzebne są pieniądze na farby. Zgodziłem się bez wahania - dodał Dariusz Jarociński, wójt gminy Maszewo. Więcej w "Gazecie Tygodniowej".

Autobus nie pojechał

  • sobota, 28 maj 2011 22:57

Były zapewnienia, prośby i deklaracje. Tak mieszkańcy głównie Korczycowa, Granic i Skarbony walczyli w marcu o autobusy, które wozić miały młodzież do szkoły, a dorosłych do pracy.
Do tej pory autobusy nie jeździły, ponieważ było to nieopłacalne. - Jesteśmy firmą prywatną i żeby się utrzymać na rynku musimy zarabiać pieniądze. Nie ma takiej opcji żebyśmy wypuścili komunikację w sytuacji, gdy nie ma pasażerów - tłumaczyła w ponad miesiąc temu Lilianna Krajewska z zielonogórskiego PKS-u. Debata na ten temat była długa i owocna. Jej efektem było wstępne porozumienie. - Proszę uruchomić połączenie na okres próbny, żeby zbadać sytuacje i zapotrzebowanie - zaapelował radny Marek Jędrzejczak. - Zaryzykujmy! - dodał Dariusz Jarociński, wójt gminy Maszewo. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej takiego rozwiązania nie wykluczało. - Z tym że zarówno uczniowie, jak i pracownicy muszą się zadeklarować, że będą korzystać z komunikacji i wykupią określoną ilość biletów miesięcznych - odpowiedziała L. Krajewska. Cała sprawa miała wyjaśnić się niebawem.
Nic z tego
I wyjaśniła się. Autobus jak nie kursował, tak nadal nie kursuje. - Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do 27. kwietnia miała zostać wykupiona określona ilość biletów miesięcznych, a jak się okazało nabywcy nie znalazł ani jeden - poinformował D. Jarociński. Wójt zapewnia jednak, że temat nie jest ostatecznie zamknięty. - Może uda się wrócić do sprawy jesienią. W okresie wakacji chętnych na wykupienie biletów nie będzie na pewno, ponieważ uczniowie w tym czasie nie muszą dojeżdżać do szkół - zakończył.

Wóz przekazany strażakom

  • czwartek, 12 maj 2011 12:25

Wóz strażacki, który gmina otrzymała w spadku od Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej został oficjalnie przekazany Ochotniczej Jednostce z Maszewa oraz poświęcony przez kapłana.
Cała procedura związana z pozyskaniem samochodu rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku. - Wystąpiłem wtedy do Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim o przyjęcie pojazdu - powiedział Dariusz Jarociński, wójt gminy Maszewo. Pojazd ten był dotąd w zasobie NoOSG. - Dowiedziałem się, że straż będzie z nich schodziła. Wozy zostały przekazane do straży pożarnej - dodał. - Nasz nowy wóz strażacki przystosowywała krośnieńska firma ?Diament?, która musiała zamontować m. in. nowe fotele. Następnie wystąpiliśmy o wydanie numerów operacyjnych do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Odrzańskim, a na sam koniec samochód poszedł do malowania - zakomunikował D. Jarociński. Przed Świętami Wielkanocnymi auto zostało przyprowadzone i oficjalnie przekazane prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej Maszewo. - Podczas mszy świętej (3.05.) w intencji strażaków został on poświęcony przez proboszcza, aby bezpiecznie funkcjonował i służył naszym strażakom - zakończył wójt gminy Maszewo. Całkowity koszt adaptacji nowego wozu strażackiego kosztował gminę około 3 tys. zł.

Maszewo z flagą

  • piątek, 29 kwiecień 2011 10:44

Urzędnicy z Maszewa pragną aby ich gmina posiadała własną flagę, z którą będą mogli identyfikować się wszyscy mieszkańcy. - Jest ona nam potrzebna - twierdzi Dariusz Jarociński, wójt gminy Maszewo.
Gmina posiada już swój oficjalny herb. Teraz urzędnicy chcą pójść dalej. - W statucie naszej gminy mamy uchwalony herb. Chciałbym abyśmy "przymierzyli się" teraz do flagi, ponieważ na chwilę obecną takowej nie posiadamy - powiedział D. Jarociński. - Uważam, że jest ona nam jak najbardziej potrzebna - dodał wójt. Argumentacja tej potrzeby jest bardzo prosta. - Zawsze uczestniczymy w różnego rodzaju zawodach, czy dożynkach, a flagi nie mamy - powiedział urzędnik. Wójt przygotował kilka projektów nowej flagi, które zaprezentował podczas ostatniej sesji Rady Gminy. Powodów dla jej przyjęcia jest jednak więcej. -  Są to chociażby wyjazdy mieszkańców naszej gminy na misje pokojowe. Chcą oni być identyfikowani z tym miejscem. Teraz taką flagę przekazałem panu Grzegorzowi Kiwior, który wyrusza do Afganistanu - argumentuje D. Jarociński. Flagi przygotowane przez wójta zawierały barwy herbu gminy Maszewo. Każda z nich ma swoją symbolikę. - Zieleń charakteryzuje nasze lasy i łąki, kolor niebieski symbolizuje rzekę Odrę, a biały czyste, nieskażone powietrze - wymieniał D. Jarociński. O planach gminy wypowiedzieć się musi jeszcze heraldyk. - Taki jest wymóg prawny - wytłumaczył na koniec wójt gminy Maszewo.
Tomasz Strzemieczny

Prom zostanie atrakcją

  • wtorek, 12 kwiecień 2011 10:28

Od niedawna po Odrze w Połęcku kursuje nowy prom. Jego poprzednik stoi przycumowany po drugiej stronie rzeki. Jaki czeka go los?
Okazuje się, że wcale nie najgorszy. Po krótkim odpoczynku, w niedługim czasie znowu może służyć mieszkańcom gminy. - Mamy takie plany i bardzo chcemy przejąć prom od Zarządu Dróg Wojewódzkich - deklaruje Dariusz Jarociński, wójt gminy Maszewo. W głowach urzędników zrodziła się koncepcja wykorzystania wysłużonej łajby. - Wpadliśmy na ciekawy pomysł. Mianowicie chcielibyśmy, aby stanowił on atrakcję turystyczną dla okolicznych mieszkańców oraz turystów - dodał wójt. Prom miałby zostać zlokalizowany na przeciwko świetlicy. Realizacja tych zamiarów zmierza do końca. - Mamy już pozytywną opinię z Zarządu Dróg Wojewódzkich. Teraz czekamy na zgodę Zarządu Województwa. Jeżeli takową otrzymamy to już niebawem stary prom znajdzie się w nowym miejscu, gdzie będzie pełnił inną niż dotychczas rolę - zakończył D. Jarociński.
(ts)

Strażacy dostaną nowy wóz

  • piątek, 04 marzec 2011 15:25

W poprzedniej kadencji wójt Dariusz Jarociński pozyskał dla swoich strażaków trzy wozy. Teraz udało się zdobyć kolejny.
W posiadaniu nowej, zielonej maszyny jest wójt Maszewa, Dariusz Jarociński. - Samochód pozyskałem ze straży granicznej, a teraz muszę go przystosować do użytku strażaków - powiedział. Jakie prace należy wykonać przy nowo pozyskanym samochodzie? - Trzeba kupić do niego siedzenia, pasy oraz belkę sygnalizacyjną. Ponadto czeka go jeszcze malowanie, chociaż był też pomysł, aby go jedynie okleić - dodaje D. Jarociński. Okazuje się jednak, że strażacy chcą żeby był  czerwony. - Mam pewien pomysł jak go pomalować i gdzie, ale póki co nic więcej w tej kwestii  nie powiem - informuje tajemniczo urzędnik. Ostatnio w straży pożarnej odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze. - Teraz konieczne będą zmiany zapisów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Następnie będzie mi potrzebny stosowny wyciąg z tej instytucji, aby załatwić wszelkie formalności związane z nowym wozem w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego - kontynuuje wójt. W dalszej kolejności pojazd trafi do firmy, która przystosuje go do nowych warunków pracy. Przejdzie tam również badania techniczne. Do strażaków trafi najprawdopodobniej wiosną.
Tomasz Strzemieczny

Kuwejt pod Maszewem

  • środa, 16 luty 2011 10:45

Nasze informacje dotyczące wydobycia ropy naftowej w Połęcku sprawdziły się. Wszystko wskazuje na to, że przedsięwzięcie ruszy w 2013 roku.
Okazało się, że pierwsze prace w okolicach Połęcka związane z wydobyciem ropy były prowadzone już w latach sześćdziesiątych. - Obszar Połęcka i Rybaków to historyczny rejon, w którym rozpoczęto poszukiwania węglowodorów na Niżu Polskim. Pierwsze sukcesy, jeżeli chodzi o wydobycie, przypadają na początek lat 60-tych ubiegłego wieku.Wróciliśmy w ten rejon poszukiwań w 2007 r., kiedy to odwierciliśmy otwór Połęcko 3k - tłumaczy Michał Burkowski z Działu Promocji i Public Relations PGNiG S.A. Dzięki zdjęciom sejsmicznym 3D wykonano otwory Połęcko 3k oraz Połęcko 4k, które są odwiertami ropnymi, a także odwierty gazowe Chlebowo-11 oraz Brzózka-3. Już w późniejszej fazie robót na tych terenach opracowano koncepcję zagospodarowania odwiertów w Połęcku w ramach próbnej eksploatacji, w wyniku której zostaną określone zasoby złoża ropy naftowej na terenie Połęcka. Więcej w "Gazecie Tygodniowej"

(ts)

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.