wtorek 7 lipiec 2020

Święta to żniwa dla oszustów

  • Posted on:  wtorek, 31 październik 2017 12:51
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 

Na terenie Świebodzina działają oszuści wykorzystujący ludzką naiwność. Ustrzec nas może jedynie czujność i zdrowy rozsądek.

 

Święta to czas wykorzystywania ludzi poprzez granie na uczuciach współczucia i naiwności. W Świebodzinie i okolicach żebractwem trudni się młody mężczyzna o drobnej posturze i wyglądzie nastoletniego chłopca. Widywany jest pod marketami, w centrum, a nawet odwiedza osiedla i puka do domów. Zaczepia mieszkańców, opowiadając smutne historie rodzinne, prosząc o zrobienie zakupów czy pieniądze. Jak udało nam się ustalić, osoba ta jest znana policji i instytucjom. Warto w przypadku spotkania takiej osoby zadać kilka konkretnych pytań lub zaproponować pomoc poprzez wykonanie telefonu do uprawnionej instytucji, np. na policję czy do OPS. Zwłaszcza, gdy osoba podaje się za nieletnią i daje nam podstawy, byśmy myśleli, że wymaga pomocy.

 

Świebodzińska policja w ostatnim okresie odnotowała przynajmniej dwa zgłoszenia dotyczące żebractwa. - Należy pamiętać, że w przypadku osób posiadających środki do egzystencji lub będących zdolnymi do pracy żebractwo jest wykroczeniem z art. 58 kodeksu wykroczeń. Jeśli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia, powinniśmy zgłaszać to policji. Za to wykroczenie grozi ograniczenie wolności, kara grzywny lub nagany. Jeśli jest to robione w sposób natarczywy bądź oszukańczy – kara ograniczenia wolności bądź aresztu – informuje sierż. sztab. Marcin Ruciński.

 

Liczba osób „nabranych” na nieprawdziwe i rzewne historyjki w naszym mieście jest zatrważająca. Policja regularnie ostrzega również przed oszustwami na tak zwanego „wnuczka”. Przestępcy wpadają na coraz to lepsze pomysły, podając się za urzędników, policjantów, prokuratorów, członków rodziny czy też osoby potrzebujące. W naszej gminie odnotowano również próby kradzieży przez osoby pochodzenia romskiego. Niestety działalność zarobkowa takich oszustów sprawia, że niesprawiedliwie oceniane są osoby naprawdę potrzebujące pomocy. Warto więc zachować czujność i oszustów demaskować.

Alicja Jóźwicka

 

Czytany 3074 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 13:14

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.