piątek 25 maj 2018

Z urzędu zginęły dowody. Złodziej nabrał na nie kredytów!

  • Posted on:  piątek, 25 listopad 2016 17:02
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

 

Wymieniałeś w tym roku dowód? Sprawdź, czy nie jesteś zadłużony! Kilkadziesiąt dowodów osobistych zginęło z Urzędu Stanu Cywilnego w Świebodzinie. Na dokumenty niczego nieświadomych mieszkańców złodziej bierze kredyty.

 

Do świebodzińskiej prokuratury zgłosili się poszkodowani mieszkańcy, na których ktoś nabrał kilkadziesiąt kredytów! Ofiar nieznanego złodzieja może być nawet kilkadziesiąt. Ze wstępnych ustaleń wynika, że z urzędu stanu cywilnego w tym roku zginęło 18 dowodów osobistych, a w ostatnich 2 latach – aż 21. Niestety mieszkańcy, którzy zostali poszkodowani, nie są tego w ogóle świadomi.

Nikt nie poinformował

Osoby poszkodowane dowiedziały się przypadkiem, podczas sprawdzania swojej historii kredytowej, że są mocno zadłużone! Nieznany złodziej zaciągał kredyty poprzez instytucje finansowe działające w internecie, które nie wymagają osobistego stawiennictwa, a jedynie danych z dowodu osobistego. Tymczasem przez kilka miesięcy kradzieży nikt nie zgłosił! Gdy pierwszy dowód danej osoby zginął, urząd wydawał kolejny, nie informując osoby poszkodowanej, że nie wiadomo, gdzie znajduje się pierwotny dokument. Na te właśnie dokumenty zostały pobrane kredyty.

Jak to się stało?

W sierpniu tego roku na policję zgłosiła się pierwsza osoba poszkodowana. Policja jednak umorzyła śledztwo z powodu niewykrycia sprawcy. Swoje stanowisko w urzędzie straciła jedna z pracownic. Niestety ani urząd, ani policja nie poinformowali osób poszkodowanych, że ich dowody zostały skradzione, a dokumenty, które odebrali z urzędu, są tak naprawdę duplikatami. Okoliczności tego bulwersującego zdarzenia bada obecnie świebodzińska prokuratura. Śledztwo ma wyjaśnić wiele znaków zapytania, jakie pojawiają się wokół tej sprawy. - Zrobimy wszystko, aby wyjaśnić, kto ukradł te dowody osobiste – zapewnia prokurator Krzysztof Pieniek.

Sprawdź, czy nie jesteś ofiarą!

Choć policja uruchomiła procedurę zastrzeżenia dokumentów, to od czasu kradzieży do czasu jej zgłoszenia upłynęło na tyle dużo czasu, że złodziej mógł z dokumentów zrobić „użytek”. Świebodzińska prokuratura apeluje, aby osoby, które wymieniały swój dowód osobisty w okolicach kwietnia tego roku, zgłosiły się do prokuratury. Warto również jak najszybciej skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta Biura Informacji Kredytowej (www.bik.pl), aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zadłużeni.

Alicja Jóźwicka

 

Czytany 4375 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 listopad 2016 17:11

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

10603564_265x145sasaddas8.jpg