wtorek 18 grudzień 2018

Najnowsze wydanie już w sklepach!

Za jazdę rowerem po chodniku zapłacisz mandat

  • Posted on:  środa, 29 marzec 2017 11:37
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Policja przypomina zasady, które obowiązują rowerzystów. Jazda w mieście po chodniku jest niedopuszczalna.

Wraz z okresem wiosennym zwiększyła się liczba osób poruszających się rowerami w naszym powiecie.Policjanci prowadzą działalność profilaktyczną polegającą na przypominaniu rowerzystom podstawowych zasad związanych z poruszaniem się po drogach.

Policja przypomina

Mundurowi mówią o zaletach odblasków i kamizelek odblaskowych związanych z widocznością na drodze. Przypominają o oświetleniu pojazdu po zmierzchu lub w warunkach niedostatecznej widoczności. Uczulają także prowadzących na zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy włączają się do ruchu, zmieniają pas czy też kierunek jazdy. Kierującym przedstawiane są także aktualne przepisy dotyczące poruszania się po drodze wynikające z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym – informuje st. sierż. Marcin Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Najważniejsze przepisy obowiązujące rowerzystów:

Art. 33. 2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Art. 33. 3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

Art. 33. 3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Art. 33. 5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

Art. 33. 6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Najczęstszym dylematem jest jednak to czy rowerzysta może korzystać z chodnika. W miejscowościach w naszym powiecie poza sytuacjami wymienionymi w art. 33.5.pt1 i 3 (opieka nad dzieckiem do lat 10 i warunki pogodowe zagrażające bezpieczeństwu) nie ma miejsc w których rowerzysta może poruszać się po chodniku.

- Należy pamiętać, że chodnik jest miejscem, gdzie poruszają się osoby piesze, często z małymi dziećmi, które mogą w wyniku zdarzenia z jadącym rowerem doznać poważnych obrażeń. Dlatego też policjanci apelują, aby przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie zarówno swoim jak innych – podkreśla Ruciński.

 

informacja prasowa, oprac. A. Jóźwicka

Czytany 2403 razy

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.