poniedziałek 17 luty 2020

W Rogozińcu nauka idzie w las….

  • Posted on:  czwartek, 12 grudzień 2013 14:22
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu po raz drugi realizowany jest projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

Głównym celem projektu jest nabycie przez 120 uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu w okresie 2 lat specjalistycznej wiedzy i dodatkowych umiejętności z zakresu wyuczonego zawodu, a tym samym zwiększenie kwalifikacji zawodowych i podniesienie szans podjęcia pracy w leśnictwie.

 

Projekt w swoim założeniu urozmaica i unowocześnia program realizowany w szkole. Uczniowie dzięki temu nabywają nowe umiejętności, których nie nabędą realizując program nauczania szkolnego. Do najważniejszych umiejętności jakie uczniowie zdobywają możemy zaliczyć: Kurs prawa jazdy kategorii B i E ; Kurs obsługi żurawi załadowczych; Kurs obsługi pilarki; Kurs obsługi harwestera i forwardera; ciągnika leśnego z HDS; Kurs arborystyki; Zajęcia pozalekcyjne z języka niemieckiego i angielskiego z uwzględnieniem specjalistycznego słownictwa; Zajęcia pozalekcyjne z posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem komputerowym; Warsztaty „Być przedsiębiorczym na rynku pracy”; Szkolny Ośrodek Inicjatyw Twórczych; Indywidualna opieka psychologiczno – pedagogiczna. Spośród dużej liczby zajęć oferowanych uczniom, największą popularnością cieszyły się zajęcia z arborystyki, zajęcia na żurawiu leśnym, harwesterze i forwarderze oraz prawo jazdy kategorii B. Mimo, że praca na takich maszynach wydaje się trudna i zarezerwowana tylko dla mężczyzn, znalazło się wiele uczennic, które takie kursy ukończyły. Oto relacja Pauliny uczennicy klasy IV, która ukończyła kurs arborystyczny i kurs pracy na żurawiu leśnym. „Praca na wysokościach to nie lada wyzwanie, mimo to zdecydowałam się na takie zajęcia. Po wielogodzinnych wykładach, na których omawiane były teoretyczne aspekty pracy arborysty, przyszedł czas na pierwsze wejście na drzewo. Nieopisane uczucia towarzyszyły wówczas kursantom od lęku i strachu po satysfakcję i zadowolenie z wyczynu. Podobnie było podczas kursu obsługi żurawia leśnego, który wydawałoby się jest zajęciem typowo męskim. Nie ukrywam, że nigdy do głowy mi nie przyszło ukończenie takiego kursu, dopiero projekt unijny dał mi taką możliwość. Cieszę się, że zapisałam się na te zajęcia i uzyskałam dodatkowe uprawnienia. Mam nadzieję, że w przyszłości wykorzystam tą wiedzę i umiejętności w przyszłej pracy. „Maria uczennica klasy IV tak wspomina udział w projektach. „ Technikum Leśne większości znanych mi osób kojarzy się z umiłowaniem i poszanowaniem przyrody – może, ale jako uczennica już IV klasy patrzę na to nieco inaczej. W dzisiejszych czasach w leśnictwie, bez dodatkowych uprawnień jest bardzo ciężko znaleźć pracę. Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego ja, moi koledzy i koleżanki mogą rozwijać w sobie pasję i zdobywać nowe uprawnienia, poznawać siebie.

 

 

Czytany 1664 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 wrzesień 2014 11:45

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.