środa 28 październik 2020

Lubuskie bez białych plam

  • Posted on:  poniedziałek, 28 marzec 2011 14:10
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Lubuskiem znikną białe plamy. Telekomunikacja Polska zbuduje w naszym regionie sieć szybkiego internetu. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej do końca 2013 roku ponad 280 miejscowości zyska dostęp do sieci. W urzędzie marszałkowskim (18.03.) w Zielonej Górze przedstawiciele największego w Polsce operatora, poinformowali o szczegółach projektu.

Spełniamy marzenia

- To jeden z najważniejszych projektów w naszym regionie. Z badań opublikowanych pod koniec 2010 r. przez Gazetę Wyborczą wynika, że większość Polaków marzy o dostępie do internetu. A my w Lubuskiem już te marzenia spełniamy - podkreśla Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. Podczas spotkania z dziennikarzami, które poprzedziło konferencję pn. "Szerokopasmowe Lubuskie", marszałek Polak przypomniała wartość projektu - to blisko 150 mln złotych, z czego ok. 52 mln zł to dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. - Pragnę zapewnić, że działamy zgodnie z wszystkimi procedurami i robimy to dobrze. Podczas wyłaniania wykonawcy, została zachowana zasada konkurencyjności, a sam projekt został oceniony nie przez urzędników, a przez ekspertów - dodała marszałek.

Lubuskie wzorem dla innych

- Bardzo się cieszę, że urząd marszałkowski zdecydował się na współpracę z TP. Jestem przekonany, że realizacja projektu "Szerokopasmowe Lubuskie" pokaże jak sprawnie wykorzystywać środki unijne. W ciągu trzech lat zbudujemy nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, z której będą korzystać mieszkańcy oraz lokalne firmy i instytucje - uważa Piotr Muszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy TP. W trakcie konferencji prasowej przyznał, że TP startuje we wszystkich przetargach na tego typu zadania, które ogłaszają samorządy. ? Budujemy w tej chwili 1 mld 200 mln łączy w całej Polsce. Lubuski projekt jest innowacyjny i cieszymy się, że udało nam się go wygrać - dodał. - Robimy to dla ludzi, dla naszych dzieci, dla przyszłych pokoleń, aby dać im możliwość swobodnego dostępu do świata - przekonywał.

Bez białych plam

Projekt "Szerokopasmowe Lubuskie" zlikwiduje tzw. białe plamy internetowe w województwie lubuskim. Zbudowane zostanie ponad 1300 km sieci światłowodowej. Dzięki temu 50 tys. mieszkańców regionu zyska dostęp do internetu w prędkości co najmniej 6Mbit/s. Pozwoli to na korzystanie m.in. z takich usług jak IPTV czy wideo na życzenie.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł. Dofinansowanie UE w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 52 mln zł. Resztę kosztów ze własnych środków pokryje Telekomunikacja Polska. Przykład ten pokazuje w jaki sposób budować nowoczesną infrastrukturę tam, gdzie rachunek ekonomiczny nie gwarantuje takiej inwestycji. Sieć będzie neutralna technologicznie i gwarantuje "otwarty dostęp" dla operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła zbudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.

Czytany 1018 razy

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie