wtorek 13 kwiecień 2021

Więcej szynobusów na lubuskich torach

  • Posted on:  poniedziałek, 14 marzec 2011 12:30
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O kolejne dwa szynobusy wzbogaci się Lubuskie. Jest to efekt podpisanej w ubiegłym roku umowy na ich dostawę. Autobusy szynowe dostarczą w bieżącym miesiącu Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki S.A., których oferta w przetargu okazała się najkorzystniejsza. Obecnie po lubuskich torach jeździ dziewięć szynobusów stanowiących własność województwa lubuskiego.

ZNTK Mińsk Mazowiecki S.A. to firma znajdująca się obecnie w składzie holdingu "Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz" S.A. Zamówione pojazdy są kolejnymi z produkowanej od 2007 roku spalinowej serii SA134, które użytkowane są również w województwach: kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim i lubelskim.

Komfort jazdy

W szynobusie będzie zapewnionych ponad 130 miejsc siedzących i około 150 stojących. Pojazd jest klimatyzowany, dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, przewozu rowerów oraz posiada monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Obniżona podłoga ułatwia wsiadanie i wysiadanie na stacjach. Malatura pudła obu nowych pojazdów będzie stylistyką nawiązywać do logo lubuskiej marki.

Gwarancja w cenie

Cena jednego pojazdu to 8 mln 364 tys. zł, zatem wartość całego kontraktu to ok. 16,6 mln zł. Zakup zostanie w całości sfinansowany ze środków Funduszu Kolejowego będących w dyspozycji Zarządu Województwa. Oprócz ceny, o przewadze rynkowej mińskiego ZNTK nad pozostałymi oferentami zadecydował najdłuższy okres udzielonej gwarancji, wynoszący 10 lat.

Na północy województwa

W ramach kontraktu producent zobowiązany jest ponadto przeszkolić grupę maszynistów w zakresie obsługi tych pojazdów. Nowy tabor w pierwszej kolejności pojawi się na trasie Kostrzyn - Gorzów Wlkp. - Krzyż, gdzie są obecnie największe potoki pasażerskie i zapotrzebowanie na ten tabor.

Czytany 1231 razy

Artykuły powiązane

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie